Brak produktów w koszyku.
Sklep
Wrzesień 10, 2024

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr UV?

Promieniowanie ultrafioletowe może prowadzić do uszkodzenia siatkówki i rogówki. Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne przyspiesza rozwój chorób oczu, takich jak zaćma, czy zwyrodnienie plamki żółtej. Okulary przeciwsłoneczne powinny więc być wyposażone w filtr UV, który blokuje nadmiar promieniowania, a ponadto zapobiega podrażnieniom i poparzeniom oczu. Noszenie odpowiednich soczewek gwarantuje bezpieczeństwo nawet w bardzo intensywnym świetle, warto więc zainwestować w odpowiednie rozwiązanie. W sprzedaży znajduje się wiele eleganckich oprawek, pamiętaj jednak również o tym, aby sprawdzić, czy model, który Ci się spodobał, został wyposażony w filtr UV.

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr UV?

Większość renomowanych producentów okularów umieszcza informacje dotyczące filtra UV na etykiecie. Mogą się one również znaleźć w instrukcji dołączonej do produktu. Chcąc sprawdzić, czy konkretne modele posiadają to udogodnienie, warto poszukiwać takich oznaczeń. W salonach optycznych dostępne są ponadto często urządzenia, które pozwalają zweryfikować, jaka jest przepuszczalność promieniowania ultrafioletowego przez soczewki. Wizyta u profesjonalisty umożliwia przeprowadzenie takiego testu. Nie należy zaniedbywać wymienionej kwestii, ponieważ noszenie przyciemnionych okularów bez filtra UV może być bardziej szkodliwe, niż całkowita rezygnacja z takich akcesoriów. Rozszerzone źrenice przepuszczają znacznie więcej promieniowania, które nie jest blokowane przez soczewki.

Jaki filtr UV powinny mieć okulary przeciwsłoneczne?

Przy zakupie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV i polaryzacją warto zwrócić uwagę nie tylko na modny wygląd, ale również jakość ochrony. Niebezpieczne promieniowanie może doprowadzić do uszkodzenia rogówki, soczewki i siatkówki. Wśród konsekwencji nadmiernej ekspozycji na słońce można wymienić takie problemy zdrowotne jak zaćma, czy zwyrodnienie plamki żółtej. Okulary przeciwsłoneczne powinny być wyposażone w filtr UV 400, który zapewnia ochronę zarówno przed promieniowaniem ultrafioletowym typu UVA, jak i UVB. Oba rodzaje oddziaływania są szkodliwe, chociaż w nieco inny sposób. Kupując okulary, warto mieć jednak na uwadze również inne kwestie. Istotne jest wyposażenie się w wysokiej jakości soczewki, które nie zniekształcają obrazu. Pozwala to uniknąć zmęczenia oczu.

Co oznacza filtr UV 400 kat 1?

Istnieje kilka rodzajów filtrów, które mogą zostać zastosowane w bardzo różnych sytuacjach. Filtr UV 400 oznacza, że okulary zapewniają pełną ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym o długości fali do 400 nanometrów. Kategoria 1 odnosi się do stopnia przyciemnienia soczewek, który jest najniższy na skali od 0 do 4. Takie szkła przepuszczają od 43% do 80% światła widzialnego, co sprawia, że można je nosić w warunkach słabego nasłonecznienia. Świetnie sprawdzają się na przykład w pochmurne dni, ponieważ zapewniają odpowiednią ochronę, a zarazem doskonałą widoczność. Pamiętaj o zakładaniu okularów z filtrem UV.

Co oznacza filtr UV 400 kat 2?

Kategoria 2 odnosi się do średniego stopnia przyciemnienia soczewek, które przepuszczają od 18% do 43% światła widzialnego. Szkła zapewniają większą ochronę niż te z pierwszej kategorii. Tego typu okulary są idealne do noszenia w warunkach umiarkowanego nasłonecznienia. Świetnie się sprawdzają w jasne dni. Można je nosić podczas jazdy samochodem lub spaceru. Ich zastosowanie pomoże poprawić ostrość widzenia. Okulary z filtrem UV gwarantują odpowiedni komfort, chroniąc równocześnie oczy przed negatywnym skutkami promieniowania. Zdecyduj się na zakup takiego modelu, a na pewno nie będziesz żałować.

Co oznacza filtr UV 400 kat 3?

Kategoria 3 odnosi się do wysokiego stopnia przyciemnienia soczewek. Przepuszczają one od 8% do 18% światła widzialnego. Tego typu okulary przeznaczone są do noszenia w warunkach intensywnego nasłonecznienia, warto więc kupić je przed rozpoczęciem sezonu letniego. Najlepiej wyposażyć się w takie szkła przed wakacjami w tropikach. Świetnie sprawdzą się nad morzem i w górach. Okulary można również zakładać, kiedy spadnie śnieg. Odbicia światła są w takie dni szczególnie silne. Soczewki kat. 3 pozwalają znacząco zmniejszyć intensywność odblasków, co korzystnie wpływa na komfort widzenia i chroni oczy w jasnym świetle.

Filtr UV czy polaryzacyjny?

Filtr polaryzacyjny eliminuje odbicia światła od płaskich powierzchni, takich jak woda, śnieg, czy mokra droga. Dzięki wykorzystaniu tej technologii obraz staje się bardziej klarowny, a oczy mniej się męczą. Polaryzacja poprawia kontrast i redukuje oślepiające refleksy, co jest szczególnie przydatne podczas jazdy samochodem. Warto również nosić takie okulary, uprawiając sporty wodne. Mogą się również sprawdzić, kiedy spadnie śnieg. Trzeba jednak pamiętać o tym, że filtr UV i filtr polaryzacyjny pełnią różne funkcje, nie można więc zastąpić jednego rozwiązania drugim. Obie te technologie przeważnie stosowane są razem. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i polaryzacją sprawdzają się najlepiej i właśnie w taki produkt warto zainwestować.