Brak produktów w koszyku.
Sklep
Wrzesień 14, 2024

Jaskra — cichy złodziej wzroku. Jak ją wykryć i leczyć?

jaskra cichy zlodziej wzroku

Jaskra jest przewlekłą chorobą oczu, która stopniowo uszkadza nerw wzrokowy. Ze względu na to, że na początku nie daje ona żadnych widocznych objawów, wiele osób pozostaje nieświadomych pogłębiającego się problemu, aż do momentu, kiedy stanie się on bardzo uciążliwy. Regularne badanie wzroku pozwala na wczesne wykrycie jaskry, co jest niezwykle istotne, ponieważ umożliwia skuteczne zapobieganie tragicznym skutkom choroby, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego jest najczęściej wykonywanym badaniem w diagnostyce jaskry, nowoczesne metody pozwalają jednak również na ocenę stanu nerwu wzrokowego. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są krople. Jeśli są one stosowane regularnie, pozwalają obniżyć ciśnienie w oku. Często stosuje się ponadto zabiegi laserowe, które pozwalają zahamować postęp choroby. Jeszcze inną metodę stanowią zabiegi chirurgiczne.

Co to jest jaskra?

Jaskra jest poważną chorobą oczu, która wiąże się z uszkodzeniem nerwu wzrokowego. Jej wczesne wykrycie jest bardzo istotne. Jeśli nie będzie odpowiednio leczona, może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Główną przyczyną tego schorzenia jest przeważnie podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, chociaż zdarzają się również wyjątki od tej reguły. Istnieje kilka rodzajów jaskry, które różnią się od siebie przebiegiem. Współczesna diagnostyka umożliwia wykrycie choroby nawet w bardzo wczesnym stadium, dlatego należy zadbać o robienie regularnych badań wzroku. Jaskra postępuje powoli i często nie daje wyraźnych objawów, ale jej skutki mogą być poważne. Skuteczna interwencja może ograniczyć degenerację nerwu wzrokowego, co pozwala znacząco poprawić jakość życia pacjenta.

Jak widzi osoba z jaskrą?

Osoba z jaskrą może doświadczać stopniowej utraty wzroku, jest to jednak proces rozłożony w czasie. Problemy zaczynają się przeważnie od zanikania widzenia peryferyjnego. Pole widzenia zostaje ograniczone i z biegiem czasu coraz bardziej się zwęża. W początkowych stadiach choroby pacjenci mogą nie zauważyć żadnych objawów, ponieważ zmiany są subtelne i postępują powoli. W zaawansowanym stadium percepcja rzeczywistości może jednak przypominać patrzenie przez tunel. Z czasem pojawia się rozmazane widzenie, pogorszenie wzroku w nocy oraz zmniejszenie możliwości dostrzegania detali w obszarze peryferyjnym. Taka sytuacja może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. W najbardziej zaawansowanych stadiach choroby pojawiają się problemy z widzeniem szczegółów znajdujących się w centrum pola widzenia. Aby uniknąć takiego problemu, warto regularnie chodzić do lekarza, który bez wątpienia wychwyci niepokojące zmiany na wczesnym etapie.

Jaskra — jak leczyć?

Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia jaskry, które pozwalają na obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Ich zastosowanie zapobiega dalszym postępom choroby. Najczęściej stosowaną metodą leczenia są specjalne krople do oczu. Sposób działania poszczególnych produktów może być nieco inny, dlatego o wyborze odpowiedniego preparatu musi zdecydować okulista, który dysponuje fachową wiedzą. Skuteczność leczenia powinna być monitorowana w czasie. Dzięki temu można ocenić, czy choroba dalej się rozwija. Często jej postęp można zahamować. W przypadku, gdy krople do oczu nie są wystarczające, lub gdy jaskra jest w zaawansowanym stadium, można zastanowić się nad skorzystaniem z innych metod leczenia. Dużą skuteczność wykazują interwencje chirurgiczne. Operacje filtracyjne umożliwiają usunięcie nadmiaru cieczy wodnistej z oka. Zabiegi laserowe dają podobny efekt. Wykonanie niewielkich nacięć w obrębie kąta przesączania znacząco poprawia sytuację. Leczenie zabiegowe jest nie tylko efektywne, ale również stosunkowo mało inwazyjne, warto więc się na nie zdecydować.

Jaki kolor szkła dla osób z jaskrą?

Osoby z jaskrą często doświadczają wrażliwości na światło, dlatego okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim zabarwieniem mogą pomóc w redukcji odblasków i poprawie komfortu widzenia. Chronią one również oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Warto jednak zastanowić się nad prawidłowym doborem koloru soczewek. Najlepiej sprawdzają się produkty w odcieniach szarości i zieleni, ponieważ filtrują światło w neutralny sposób, co zmniejsza zmęczenie oczu. Również percepcja kontrastu się poprawia, kiedy używa się takich szkieł. W przypadku intensywnej wrażliwości na światło warto zastanowić się nad inwestycją w soczewki o żółtym lub brązowym odcieniu. Poprawiają one kontrast i redukują nieprzyjemne odblaski, ale nie wpływają na postrzeganie barw, które są odbierane realistycznie. Warto także zastanowić się nad inwestycją w szkła polaryzacyjne. Najważniejsze jest jednak to, aby soczewki zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów. Tylko wtedy będą wykazywać się odpowiednią skutecznością w redukcji uciążliwych objawów jaskry. Dobrze dobrane okulary korekcyjne znacząco poprawiają jakość życia, warto więc w nie zainwestować.