Zapalenie nadtwardówki obejmuje cienką warstwę tkanki położoną między twardówką (białą częścią oka) a spojówką. Jest to stosunkowo łagodna dolegliwość, która najczęściej dotyka osoby dorosłe. Przeważnie chorują na nią kobiety w średnim wieku. Wśród objawów można wymienić bolesne zaczerwienienie oka i uczucie dyskomfortu. Czasem również pojawia się nadwrażliwość na światło. Chociaż dolegliwość nie prowadzi do trwałego uszkodzenia wzroku, problem należy potraktować poważnie. Warto odwiedzić lekarza, aby dobrał odpowiednie postępowanie terapeutyczne. W zależności od przyczyn problemu sposób leczenia zapalenia nadtwardówki może być zupełnie inny. Najczęściej stosuje się preparaty przeciwzapalne. Warto jednak pamiętać o tym, że problem może być powiązany z innymi schorzeniami współistniejącymi. Zidentyfikowanie przyczyny dolegliwości umożliwia podjęcie skuteczniejszego leczenia. W innym wypadku dochodzenie do zdrowia trwa znacznie dłużej.
Zapalenie nadtwardówki — przyczyny
Zapalenie nadtwardówki jest problemem, który obejmuje białą, twardą warstwę tkanki pokrywającą większość oka. Zdarza się, że choroba spowodowana jest infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi, czy grzybiczymi. Urazy mechaniczne również wywołują czasem reakcję zapalną. Może również dojść do idiopatycznego zapalenia nadtwardówki, co oznacza, że stan zapalny rozwija się bez wyraźnego powodu. Wśród przyczyn dolegliwości warto wymienić ponadto takie choroby autoimmunologiczne jak zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, czy zespół Sjögrena. Są to sytuacje, w których układ odpornościowy atakuje własne tkanki. Czasami problem pojawia się, jako efekt innych chorób, które są pozornie niepowiązane. W takich sytuacjach zapalenie nadtwardówki wynika z rozprzestrzenienia się stanu zapalnego, który rozwinął się w innych miejscach. Aby postępowanie terapeutyczne okazało się skuteczne, konieczne jest dokładne ustalenie przyczyny problemu. Dlatego właśnie nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Odpowiednio dobrane leczenie pozwala szybko wyeliminować przyczynę choroby, dlatego lepiej się na nie zdecydować. Specjalista pomoże wyeliminować przyczyny dolegliwości i poradzić sobie z uciążliwymi objawami.
Zapalenie nadtwardówki — objawy
Zapalenie nadtwardówki może wiązać się z wieloma dolegliwościami. Są one przeważnie dosyć intensywne, co sprawia, że znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jednym z symptomów choroby jest zazwyczaj ból oka. Nieprzyjemne odczucia mają charakter głęboki i stały. Często nasilają się przy dotyku. Zdarza się, że dyskomfort odczuwany jest także w innych częściach twarzy, co jeszcze pogarsza sytuację. Objawy choroby negatywnie wpływają na jakość życia pacjenta. Często pojawia się również zaczerwienienie, które jest bardziej nasilone w okolicy białka oka. Obrzęk i zasinienie skóry, która otacza gałkę oczną, wynikają zazwyczaj z dalszego rozprzestrzeniania się stanu zapalnego. Wśród dolegliwości pojawia się również często ponadto nadwrażliwość na światło, ograniczenie ostrości widzenia i uczucie dyskomfortu. Pacjenci mogą również odczuwać ogólne zmęczenie. U niektórych z nich pojawia się gorączka. Dzieje się tak, szczególnie w sytuacji, gdy zapalenie nadtwardówki towarzyszy innym chorobom. W niektórych przypadkach dolegliwość może być jednostronna, częściej jednak dotyczy obu oczu. Rozpoznanie u siebie wymienionych objawów powinno być sygnałem do wizyty u lekarza. Dobranie odpowiedniego leczenia pozwala skutecznie poradzić sobie z problemem.
Jak leczyć zapalenie nadtwardówki?
Aby wyleczyć zapalenie nadtwardówki, trzeba zastosować zindywidualizowanie podejście. Skuteczność proponowanych metod zależy od przyczyny stanu zapalnego i tego, jak jest poważny. Okulista przeprowadza badanie wzroku, co pozwala na dobranie odpowiedniego postępowania terapeutycznego. Jeśli problem nie jest nasilony, stosuje się przeważnie niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Dobrze sprawdza się ibuprofen i diklofenak. Pozwalają one złagodzić ból i zmniejszyć stan zapalny. Poszczególne produkty różnią się formą podania. W cięższych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie preparatów z grupy kortykosteroidów. Ten rodzaj medykamentów wykazuje się dużą skutecznością w kontrolowaniu silnych stanów zapalnych. Pozwalają one na zredukowanie objawów towarzyszących zapaleniu nadtwardówki, trzeba jednak pamiętać, że ich stosowanie wymaga starannego nadzoru medycznego ze względu na możliwość wystąpienia potencjalnych efektów ubocznych. W przypadku, gdy problem spowodowany jest chorobą autoimmunologiczną lub innym schorzeniem systemowym, leczenie zapalnie nadtwardówki powinno być inne. Należy przede wszystkim opanować chorobę podstawową. Czasami konieczne jest stosowanie leków immunosupresyjnych, które pozwalają wyregulować nadmierną odpowiedź immunologiczną organizmu. W trudnych sytuacjach może się okazać konieczna współpraca z lekarzem specjalistą, takim jak reumatolog lub immunolog Regularne monitorowanie stanu zapalnego pozwala dostosować terapię do konkretnej sytuacji.