Zwyrodnienie plamki żółtej jest przewlekłą chorobą oczu, która dotyka centralną część siatkówki, zwaną plamką żółtą. Problem ten stanowi główną przyczynę utraty wzroku w grupie wiekowej powyżej 50. roku życia. Istnieją dwa podtypy tej choroby. Postać sucha występuje znacznie częściej i rozwija się powoli, prowadząc do stopniowego pogarszania się widzenia centralnego. Nie istnieje skuteczne leczenie tej dolegliwości. Najlepszym sposobem radzenia sobie z nią jest odpowiednia suplementacja. Zdrowa dieta bogata w witaminy i minerały pomaga opóźnić rozwój choroby. Znacznie rzadziej spotykana jest postać mokra tej dolegliwości. Problem postępuje jednak szybciej i może doprowadzić do poważnego uszkodzenia wzroku. W przypadku wystąpienia tego problemu stosuje się zazwyczaj iniekcje leków, które hamują rozwój nieprawidłowych naczyń krwionośnych w siatkówce. Alternatywnym rozwiązaniem jest terapia laserowa. Regularne badania okulistyczne są kluczowe dla wczesnego wykrycia i monitorowania postępu zwyrodnienia plamki żółtej.
Zwyrodnienie plamki żółtej — objawy
Zwyrodnienie plamki żółtej prowadzi do pogorszenia widzenia centralnego, które jest kluczowe dla codziennego funkcjonowania, ponieważ umożliwia rozpoznawanie twarzy, czytanie i wykonywanie precyzyjnych czynności. Wśród objawów tego problemu można wymienić stopniowe pogorszenie ostrości widzenia. Na początku trudno zauważyć objawy, ale z czasem problem może się nasilać. Obiekty widziane przez pacjentów ulegają specyficznemu zniekształceniu. W miarę postępu choroby w centralnym polu widzenia mogą pojawić się ponadto ciemne plamy lub martwe punkty. Wśród innych symptomów tego problemu można wymienić trudności z dostosowaniem wzroku do warunków słabego oświetlenia. Znacznie trudniejsze jest ponadto prawidłowe rozróżnianie kolorów i innych detali. Aby uniknąć pogorszenia wzroku, warto regularnie odwiedzać okulistę, który zaleci postępowanie terapeutyczne dopasowane do konkretnego problemu.
Zwyrodnienie plamki żółtej a wysiłek fizyczny
Coraz więcej uwagi poświęca się profilaktyce choroby. Jedną z najskuteczniejszych metod jej zwalczania jest regularna aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności. Ćwiczenia wiążą się z licznymi korzyściami zdrowotnymi. Jedną z nich jest zmniejszenie ryzyka rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej. Poprawa krążenia krwi przyczynia się do lepszego zaopatrzenia siatkówki w tlen i substancje odżywcze, co pozwala opóźnić procesy degeneracyjne. Ćwiczenia pomagają ponadto utrzymać prawidłową masę ciała, wyregulować poziom cholesterolu i obniżyć ciśnienie krwi, co sprzyja zachowaniu dobrej kondycji. Istnieją również dowody na to, że aktywność fizyczna redukuje stres oksydacyjny i zmniejsza stan zapalny w organizmie, co może spowalniać powstawanie uszkodzeń komórek siatkówki. Jeśli chcesz dłużej zachować dobrą kondycję, pozostań aktywny.
Zwyrodnienie plamki żółtej — leczenie
Sposób leczenia zwyrodnienia plamki żółtej zależy od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli dolegliwość jest we wczesnym stadium, leczenie koncentruje się na łagodzeniu objawów. Choć nie ma obecnie leku, który całkowicie wyleczyłby suchą postać AMD, badania sugerują, że pomocne jest stosowanie suplementów diety, takich jak witaminy C, E, cynk oraz luteina i zeaksantyna. W przypadku zaawansowanej postaci choroby, która charakteryzuje się wzrostem nowych, nieprawidłowych naczyń krwionośnych pod siatkówką, leczenie jest bardziej złożone. Czasami konieczne jest podawanie do wnętrza oka zastrzyków, które pozwalają zahamować wzrost nowych naczyń krwionośnych i zmniejszają obrzęk. Terapia fotodynamiczna wykorzystuje światło laserowe do zamknięcia nieprawidłowych naczyń. Laser pozwala na usunięcie tych naczyń. O zastosowaniu konkretnej metody terapeutycznej powinien zdecydować lekarz. Specjalista dysponuje wiedzą, które umożliwia dobranie odpowiedniego leczenia, dlatego nie należy zwlekać z wizytą. Badanie wzroku pozwala uniknąć wystąpienia poważniejszych problemów.
Domowe sposoby na zwyrodnienie plamki żółtej
Chociaż zwyrodnienie plamki żółtej jest poważną chorobą, istnieją domowe sposoby radzenia sobie z tym problemem. Trzeba przede wszystkim zadbać o wprowadzenie zdrowej diety. Powinna być ona bogata w antyoksydanty, które spowalniają proces starzenia. Odpowiednia podaż witamin i minerałów pozwala ograniczyć szkody wywołane w organizmie przez działanie wolnych rodników. Szczególnie istotne dla zdrowia oczu są takie związki, jak witamina C, E, cynk, luteina i zeaksantyna, warto więc poszukiwać preparatów, które zawierają te składniki. Właściwości zdrowotne wykazują ponadto zielone warzywa liściaste, owoce jagodowe i orzechy. Warto jeść również ryby, które zawierają korzystne dla zdrowia kwasy omega-3. Unikanie palenia papierosów i picie alkoholu również jest istotne, ponieważ używki wpływają negatywnie na kondycję. Warto również pamiętać, aby zakładać okulary przeciwsłoneczne w filtrem UV, jeśli dojdzie do ekspozycji na promieniowanie słoneczne.